Založ si blog

Reportáž z minulosti.

Prvý deň školských prázdnin, poprelietalo teplými lúčmi júlové slniečko, a na dvor, ktorý bol spoločným pre  tri činžiaky vylákalo  včerajších školákov s povinnosťami, dnes mládež s bestarostnosťou žiariacou z ich očí.

Atmosféra uvoľnenosti sa preniesla i na loptu, ktorú si medzi sebou krátkymi nahrávkami posielali Ondrík s Jančim, a tak ich občas neposlúchla a vybrala si smer podľa seba. Odrážala sa vysoko,  akoby chcela pozdraviť slnko s prianím, aby zohrialo celý dvor, teda aj kút kde dievčatá preskakovali cez švihadlo. Ďalšie dievča Marcelka, skackalo ako vrabček po kriedou nakreslenej „škôlke“,jedna nôžka tri krát hop, roznožka na  dve nôžky, nasleduje otočka a ide sa znova.

Fero  vyťahuje čosi z vrecka má to tvar rybičky, áno je to malý zatvárací nožík, ktorý všetci poznajú pod názvom „rybka“. Chce to kumšt, čo Fero hneď aj predvádza. Potiahnutím čepele vytvorí 90°; uhol frajersky ukazovákom nadhodí nožík, ktorý sa vo vzduchu 3x pretočí a špičkou, zabodnutou v zemi odkrajuje kus územia o ktorý bojuje s Paľom.

Večná organizátorka hier Evička burcuje k hre “ Janko, Janko koľko hodín?“, nemá to však odozvu, pozornosť sa sústreďuje na Ruda, ktorý dopratal z pivnice na dvor zaprášený bicykel z ovisnutou pneumatikou na prednom kolese. Janko pesimisticky predpovedá defekt, ale bolo to iba nedofúkané kolleso. Po chvíli sa takmer všetci vystriedali jazdou po ovále dvora. Spadla jedine Janka, ktorej robila problém spojovacia tyč “ mužského bicykla, ale pre malú boĺačku na kolene sa predsa pred toľkými strápňovať nebude. Jožo núkal Ruda  “ kusancom “ z chleba natretého slivkovým lekvárom,ktorý mu pred chvíľou doniesla starostlivá stará mama, ale z Ruda sa stal „súkromník“, ktorý skúša jazdu bez, rúk na riaditkách bicykla.

Bola nedeľa a tak sa z postupne otváraných okien ozývali výzvy na urýchlený návrat domov. Čas po obede nebol žiadnou siestou, naopak.   V tieni pod gaštanom sa začal hrať kartový “ Čierny Peter, obďaleč sa na čiaru hádzali malé mince a v tejto hre zvanej “ Piťkes “ bral všetko ten , kto mal svoj mincu k čiare najbližšie.

Chlapci, ktorí hrali “ guličky“ určite nevedeli, že táto hra je akýsi  mini- Petange, no neviem čo sa hrá dllhšie, teda skôr..

K večeru to boli obľúbené “ skryvky“, teda skrývačky, a stávalo sa,že hľadať svoje ratolesti pomáhali aj rodičia.

Neskôr pribudol “ badminton „, to keď kúpili  Jankovi rodičia túto hru za vysvedčenie a  k hre bol nutný partner.

Áno ocitli sme sa v 50-tych a 60-tych rokoch 20 storočia, keď sme sa všetci hrali, bez smartfónov, mobilov, PC hier, počítačov, herných konzol a podobne.

Nechýbali nám.

Minule som stretol Ruda s Jankom, tak sme sa zastavili na kus reči.  “ a odkiaľ to vlastne idete?“zvedavo som sa spýtal.  “ a-ale z kurzu osvojenia základov práce s  počítačom. Vnuci totiž už inak s nami nebudú komunikovať , keď celý deň sedia nad pčítačom. “ A dáte mi adresu, kde sa dá prihlásiť?“, Mám totiž dvoch vnukov.“. Cestou som ešte nahliadol cez výklad do predajne  s PC a už som si iba želal aby mi manželka uvolnila nejaké peniaze na pekný strieborný PC, z tej predajne.

Medvedíci.

06.08.2022

Fauna, Flóra, ľudkovia a medvedíci, my všetci si hľadáme zaradenie a miesto na zemeguli, pri ohrození sa bránime, pri anektovaní útočime. Na Slovensku,prevláda názor , že sme národ holubičí a tak tu bola i vzácna symbioza medzi najväčšou u nás žijúcou šelmou, medveďom a človekom. Na rozdiel od amerického Grizlyho, ktorý zapríčinil nie jednu tragédiu , a ruského [...]

Vajce alebo sliepka?

15.04.2022

Ak by sme sa opýtali ukrajinského, alebo ruského vojaka na históriu, respektíve príčinu konfliktu tejto tragickej vojny,ktorá vydesí každého, kto má aspoň elementárny cit pre nezmyselné krviplienenie , tak opoveď z úst vojaka by bola rozpačitá, až žiadna. Odpoveď veliacich dôstojníkov by rovnako nebola relevantná. Teda za čo bojujeme ? Pred nami , vpravo i [...]

Možno príde kúzelník.

03.12.2021

Ako každý pracovný deň, sme sa my, VPP-čkári zhromaždili, lepšie povedané doliezli, pred “ Obecný úrad v počte deväť duší a čakali na starostu. Ešte začiatkom leta nás bolo jedenásť, ako v tej Klabzubovej jedenástke, medzitým nás ale opustil Jani pre alkohol a Ďuri pre Kovid. A to sme si robili plány, že sa prihlásime do šiestej ligy. V dedine už viac [...]

putin

Putinove ciele na Ukrajine? Všetky zlyhali, pripúšťa poslanec vládnej strany

04.06.2023 06:00

„V ktorom z týchto bodov sme dosiahli výsledky? Ani jednom. Navyše niektoré z nich prestali mať akýkoľvek zmysel," hovorí poslanec Putinovho Jednotného Ruska.

šimečka, sulík, pellegrini, fico

Hlas a Republika ohrozujú Smer. Uvidíme súboj dvojičiek? Prepojení sú aj PS a Saska, voliči spájanie nechcú

04.06.2023 06:00

Hitom týchto volieb je aj spájanie strán. Aj keď sa o ňom hovorí mesiace, stranám sa to nedarí a voliči im odkázali jasné nie.

cirkev, kňaz, biblia, omša, kostol, kresťania, kríž, Kristus, Ježiš

Niekoľko základných škôl v Utahu zakázalo Bibliu kvôli "vulgarite a násiliu"

03.06.2023 20:49

Zákaz prichádza v čase, keď sa konzervatívci v niektorých amerických štátoch usilujú o zákaz výučby o témach, ako sú práva komunity LGBT alebo rasová identita.

Srbsko / Kosovo / KFOR /

EÚ pohrozila Srbsku a Kosovu sankciami, ak nezabránia opakovaniu násilností

03.06.2023 19:45

EÚ vyzvala na urýchlené obnovenie pokoja v severnej časti Kosova, kde koncom mája srbskí militanti počas protestov zaútočili na mierové jednotky NATO.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 91395x
Priemerná čítanosť článkov: 2470x

Autor blogu

Kategórie