Založ si blog

Pieta.

Dlhé roky v náprotivnom panelovom dome býval pán, s oknami otočenými smerom k našim, takže sme sa navzájom videli a  aj nechtiac chvíľami žili aj životom jeho rodiny.

Ono to chvíľu trvalo, kým tá rodina začala existovať, kým prišla do bytu bývať driečna slečna, kým sme zistili, že sú traja, kým sme uvideli, že na prechádzku chodia štyria.

Časom už ani batoľa nebolo batoľaťom, blato z neupravených chodníkov a ciest zmizlo, upravovali sa trávniky, sadili sa kvety a slnko sa akosi začalo viac usmievať na mamičky, ktoré na jar rozkvitli radosťou a svojou veselosťou  skrášlili kolorit ulice.

Pred domom s rýľom v ruke stál môj virtuálny známy, spolu s dvomi synmi, ktorí držali v rukách lopatku a konvičku s vodou. Pozerali na otca ako sadí už pomerne vysoký stromček, zahŕňa rýľom korene stromu, zatĺka opornú palicu  a synovia polievajú zem okolo stromu.

Prešlo niekoľko rokov, synovia sa oženili a v okne, v ktorom sa z nejakého dôvodu svietilo aj počas dňa, sa občas objavili vnúčatá. Chodievali spolu na vychádzky, v rámci ktorých, chlapček a dievčatko liezli na už košatejší strom, ktorý dával v lete príjemný tieň a v zime ho navštevovali sýkorky, ktorým sa o bruško starali obaja manželia. Malý rebrík pridŕžala manželka, kým on dával potravu do kŕmitka.

Ďalšie roky priniesli smútok do očí pánovi, keď dal posledné zbohom manželke. Sýkorky daromne prilietali v zime k stromu, v okne síce stále svietilo svetlo, občas prišli otca navštíviť synovia, vtedy paradoxne svetlo zhaslo a po odchode opäť zasvietilo,starý pán už ale k stromu chodiť nevládal..

Jedného dňa svetlo prestalo svietiť  a už dlhšie nesvieti. Zhasla s ním aj žiarovka života.

V priebehu dvoch, troch dní prišli nejakí chlapi s motorovou pílou a strom prestal   svietiť svetlom nádeje pre sýkorky, ležal tam rozpílený a obrovský peň pozeral do okien bytu, akoby vyzeral pána, ktorý ho tam zasadil.

Medvedíci.

06.08.2022

Fauna, Flóra, ľudkovia a medvedíci, my všetci si hľadáme zaradenie a miesto na zemeguli, pri ohrození sa bránime, pri anektovaní útočime. Na Slovensku,prevláda názor , že sme národ holubičí a tak tu bola i vzácna symbioza medzi najväčšou u nás žijúcou šelmou, medveďom a človekom. Na rozdiel od amerického Grizlyho, ktorý zapríčinil nie jednu tragédiu , a ruského [...]

Vajce alebo sliepka?

15.04.2022

Ak by sme sa opýtali ukrajinského, alebo ruského vojaka na históriu, respektíve príčinu konfliktu tejto tragickej vojny,ktorá vydesí každého, kto má aspoň elementárny cit pre nezmyselné krviplienenie , tak opoveď z úst vojaka by bola rozpačitá, až žiadna. Odpoveď veliacich dôstojníkov by rovnako nebola relevantná. Teda za čo bojujeme ? Pred nami , vpravo i [...]

Možno príde kúzelník.

03.12.2021

Ako každý pracovný deň, sme sa my, VPP-čkári zhromaždili, lepšie povedané doliezli, pred “ Obecný úrad v počte deväť duší a čakali na starostu. Ešte začiatkom leta nás bolo jedenásť, ako v tej Klabzubovej jedenástke, medzitým nás ale opustil Jani pre alkohol a Ďuri pre Kovid. A to sme si robili plány, že sa prihlásime do šiestej ligy. V dedine už viac [...]

Ronlad McDonald House Charities, n.o.

Ronald McDonald House Charities, n.o.

03.02.2023 22:21

RMHC zlepšuje podmienky hospitalizácie pre vážne choré deti a ich rodiny v slovenských nemocniciach od roku 2003 rekonštrukciami a nákupom vybavenia.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Vinohradnícky spolok Kozárovce

03.02.2023 22:18

Sme združenie malých a hobby vinárov a nadšených vinohradníkov v obci Kozárovce fungujúce od roku 2010.

Europolis collegium, o.z.

Europolis collegium, o.z.

03.02.2023 22:11

Sme občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2012 za účelom rozvoja kultúrneho potenciálu šarišského regiónu a to prostredníctvom šírenia ľudovej hudby.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Alej na Prameni

03.02.2023 22:07

Vysádzame zelenú oázu - lipovú alej, desiatky jedlých krov, trvalky, lúku, založili sme včelnicu. Realizujeme workshopy s prírodnou tematikou, pikniky, koncerty.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 37
Celková čítanosť: 89762x
Priemerná čítanosť článkov: 2426x

Autor blogu

Kategórie