V roku 1957 najvyššie štátne orgány, v rámci finančnej podpory športu, zaviedli tipovaciu hru, ŠPORTKA. Polovina výhier smerovala do pokladnice Československého zväzu telesnej výchovy, druhá bola rozdelená na výhry pre tipujúcich. Na tikete, ktorý mal 49 čísiel bolo vyznačených presne toľko športov, ktoré pokryli tieto čísla.
Šport v Košiciach v rokoch 1957 – 1970 mal v tomto období nebývalý rozvoj a ak by sme vynechali športové odvetvia, ktoré sa z objektívnych príčin nedali v rámci mesta a jeho okolia prevádzať, a to : 4 – česká národná hádzaná, 8 – horská služba, 13 – kolová, 17 – krasojazda, 24 – päťboj, 31 – rugby. 33 – sane, 34 – skoky do vody, 38 – plachtárstvo, 45 – vodný motorizmus a pod číslom 49 sa skrývala- základná telesná výchova, tak Košice ostatné očíslované športy na tikete vtedajšej športky zaplnili.
Košice v roku 2016 dostali prestížny titul , EURÓPSKE MESTO ŠPORTU určený za zásluhy v tomto odvetví, čiže taký menší európsky “ OSKAR“ v kategórii šport. Už vtedy sa ukazovali trhlinky na piedestáli, na ktorom ocenenie stálo. O tri roky neskôr,by si Košice zaslúžili ocenenie “ ZLATÁ MALINA “ za úpadok športu v meste, keď z bášt basketbalu, futbalu, hádzanej, nohejbalu, zápasenia ostali ruiny, ktoré zopár nadšencov sa pokúša pozliepať alebo aspoň zakonzervovať, či zamraziť do času, keď sa podmienky zlepšia.
Momentálne môžeme iba spomínať na tie minulé roky rozvoja, keď sme dokázali naplniť políčka tiketu športky. V tom období boli v Košiciach štyri futbalové kluby, ktoré by udávali tón aj v dnešnej lige, VSS, Lokomotíva ( mala aj B mužstvo, dokonca C – kde hrali nepočujúci futbalisti) VSŽ a Spoje. Futbalisti ako Kozák, Móder, Pollák, Bomba, Pivarník, Švajlen, Flešár, Danko, Štafura lákali na štadiony tisíce fanúšikov, mimochodom každý mal futbalový stánok.
Odvetvia ako : ľahká atletika (Slávia VŠT), Vzpieranie (VSS). Kulturizmus (VSS, Slávia VŠV). Stolný tenis( Lokomotíva, Spoje, ČSAD), Plávanie( Jednota, ČH), Tenis ( VSŽ ), Pästiarstvo, Box ( Lokomotíva) Volný štýl a zápasenie( Lokomotíva), Kanoistika ( Lokomotíva), Judo ( Slávia ), Cyklistika (Lokomotíva) Lyžovanie (Slávia), Basketbal (VSS, Lokomotíva, Slávia), Hádzaná ( VSŽ ), Nohejbal (DPMK ) Badminton ( lokomotíva), Šerm (Slávia), Gymnastika (Slávia) Šachy (VSŽ,), Motocyklový šport, Športová strelba, Letecký šport, Parašustizmus (všetko pod hlavičkou Sväzarmu) Jazdecký šport- parkúr ( Slávia).
Našťastie neupadol ľadový hokej a vodné pólo, hokej vďaka bohatému sponzorovi, vodné pólo vďaka entuziazmu a nadšeniu amatérov, čo si zaslúži uznanie verejnosti.
Športovci, ktorí sa v tých rokoch zaslúžili o značku kvality košického športu sú v nedohľadnom rade zaradení do pomyselnej siene slávy a ak by sa mali vymenovať všetci, tak to bude zoznam dlhší ako Dankova rigorózna práca a tak aspoň niekolko mien bez udania športovej disciplíny, verím že pamätníci si väčšinu priradia k zodpovedajúcemu športu a vybaví sa im aj titul či medaila, ktorý si vybojovali.
Futbalisti boli spomenutí na začiatku článku a tak ďalší sú : Holeček, Bondra, V. Lukáč, Liba, Plachý, Kládek, Guman, Kléri, Tokár, Hrouda, Botlík, Hricišan, Tokár, Luberda, Miček, Frolo, Papiernik, bratia Delimanovci, Gônci, Ráczová, Žigala,Žufa, K. a A. Čopovci, Šalat, Vereš, Machač, Kašťák, Plachetka, Sinay, Lackner ………….
Vďaka tým všetkým, že tu bolo mesto športu v rokoch šestdesiatych a sedemdesiatych, quo vadis Košice?
Celá debata | RSS tejto debaty